top of page

Oyun, Eğlence ve Gelişim: Ahşap Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Oyuncak sektörü her yıl yeni ürünler geliştiriyor, tasarım ve kullanılan ham madde zenginleşiyor. Bu yeni ürünlerden bir çoğu tamamen ya da büyük oranda plastikten imal ediliyor. Bazıları o zaman diliminde trend olan figürlere veya oyunlara yoğunlaşırken, bazıları da teknolojinin sağladığı ses ve hareket imkanlarını kullanıyor.

Oyuncakların çocuk eğitiminde oynadığı büyük rolü dikkate aldığımızda asıl önemli olanın oyuncakların eğitsel yönleri olduğunu görürüz. Sağlık açısından ele aldığımızda ise oyuncakların imalinde kullanılan malzeme ön plana çıkar. Tam bu noktada eğitsel ahşap oyuncaklar mükemmel bir alternatif olarak ortaya çıkar. Aramızda hiç ahşap oyuncağı olmamış olan da vardır, çocukluğu sallanan tahta at üzerinde geçen de. Ama ahşabın doğal ve sağlıklı zerafetini hepimiz kabul ederiz. Oyuncağa çok yakışır. Peki ama hangi açılardan? Dilerseniz kısaca inceleyelim.


Ahşap oyuncaklar zamanla sınırlı değildir, biraz zaman üstüdür. Belli bir tip oyuncak bazı zamanlarda veya mekanlarda yaygın olsa da, en kısa ömrü on yıllarla ifade edilebilir. Dededen, nineden toruna geçebilir bu oyuncaklar. Üstelik illa ki eski bir zamandan kalmış olması gerekmez. Bugün rafa çıkmış, zaman içinde renkleri, tasarımları değişmiş ahşap oyuncaklar da aynı o klasik hisse sahiptir ve aynı eğitsel etkilere sahiptir.Ahşap oyuncaklar sağlam ve dayanıklıdır.

Kabul edelim, çocuklar oyuncaklarına karşı her zaman çok kibar değildirler. Evinizin bir köşesinden kırık bir oyuncak parçasının çıkması neredeyse kaçınılmazdır. Ahşap oyuncaklar sadece klasik duruşları değil, sağlamlıklarıyla nedeniyle de nesilden nesile aktarılabilirler, tabii eğer ince işçilikle üretilmiş parçalar değillerse. Normal bir ahşap oyuncak kirlenince kolaylıkla temizlenebilir. Basit çizikler dışında yüzeyi kolay kolay deforme olmaz.


Ahşap oyuncak çocukla beraber büyür, hatta gelişir. Okul öncesi çocuklar çok daha sade ve basit oyunlar oynarken, daha büyük çocuklar aynı oyuncaklarla çok daha fazla hayal gücü gerektiren ve daha karmaşık senaryolu oyunlar kurabilirler. Çocuğun zihinsel ve fiziksel becerileri geliştikçe oyuncak da gelişir. Bu yüzden diğer bir çok oyuncağı için yaş sınırlaması gerekli, hatta zorunluyken, ahşap oyuncak böyle bir sınırlamaya sahip değildir. Çok yönlü ve çok amaçlıdır, oldukça geniş aralıkta yaş ve yetenek seviyesinde çocuğa hitap edebilir.


Ahşap oyuncak hayal gücünü destekler, cesaretlendirir. Kontrolü ele alabilme yetisi kazandırır. Bazı ahşap oyuncaklar belli bir şekle sahiptir, arabadır, bebektir ya da küçük bir köpektir. Çocuk bu oyuncakların hepsini bünyesinde barındıran bir oyun kurarken hayal gücünü geliştirir. Bu oyunlara bazen ev eşyalarını bile dahi edebilir. Bazı ahşap oyuncaklar ise temel geometrik şekillerden oluşur, küplerdir, dairelerdir ya da dikdörtgenlerdir. Bu temel şekillerle çocuk hayal gücünün sınırlarını zorlar, el becerileri gelişir. Onlardan bir çok farklı şekilde, farklı alanlarda oyunlar üretir. Mesela, küplerden kale yaparken pencerelerin kare mi yoksa dikdörtgen mi olması gerektiğine karar verir, ya da dikdörtgen blokları yan yana getirerek bir üçgen oluşturur.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page